Blog > Komentarze do wpisu
Malutka Brooke

  Malutka Brooke tymczasem miała szansę odnaleźć się w Brukseli, gdzie odbywa się właśnie intrygująca wystawa fotografii Controverses. Une histoire juridique et ethique de la photographie (Kontrowersje. Historia prawna i etyczna fotografii) - pokaz kilkudziesięciu zdjęć, które na różne sposoby wstrząsnęły światem. Przypomnijmy - fotografia 10-letniej Brooke Shields, zamówiona przez jej matkę (Garry Gross, Bez tytułu, 1975) - została ocenzurowana na londyńskiej wystawie POP LIFE ze względu na aferę związaną ze sprawą Romana Polańskiego. W Brukseli tymczasem wśród fotografii wojen, terrorów, rewolucji, czystek i głodu zwracają uwagę te związane ze skandalami obyczajowymi - jak właśnie wzmiankowane zdjęcie. Wykonał je Garry Gross w ramach projektu The Woman in the Child, nad którym wtedy pracował. Za sumę 450 dolarów od Playboy Press - partnera projektu - matka Brooke Shields zcedowała na niego wszystkie prawa. W 1981 roku aktorka rozpoczyna batalię o odzyskanie praw do użycia zdjęć i przez wiele lat procesuje się z fotografem z różnym skutkiem. W 1992 roku Richard Price nabywa prawa do zdjęcia od jego autora i wystawia je pod tytułem Spiritual America, czyniąc istotnym nie tylko samą fotografię, ale także kontekst jej rozumienia i znaczenia. Dziś nadal sprawa nie jest jednoznaczna. Charaketrystyczne, że motyw nagiej dziewczynki "prześladuje" bruskelską wystawę cały czas - jest to praktycznie odrębny jej podskórny wątek (a może tylko ja mam takie złudzenia?). Od czasów słynnych fotografii Lewisa Carolla sprawa pozostaje znana - czy starszy mężczyzna (czy oczy satrszego mężczyzny, jakimi patrzy na te ciałka społeczeństwo) mają prawo w majestacie oglądać to, co oglądają i co one właściwie chcą widzieć?

Lewis Carrol, Alicja jako żebrzące dziecko, 1859

 

 Garry Gross, Bez tytułu, 1975

Irina Ionesco, Eva, Pałac Muchy, 1970

Społeczeństwo napewno nie patrzy na te zdjęcia oczami dzieci. Taka zresztą byłą linia obrony jednej z kontynuatorek prawdziwego "ruchu" w fotografii, rozpoczętego przez zdjęcie Shileds, Maud Hewes. Uznanie, że zdjęcie jest obsceniczne oznaczało by uznanie, że moje dziecięce nagie ciało jest takie - czy to możliwe? Z drugiej strony dlaczego nadeksponuje się ciała dziewczynek? Na wystawie nie było ani jednej fotografii eksploatającej ciało młodego chłopca - jedyna męska nagość pojawiała się na zdjęciu tyłów nagich mężczyzn z Abu Grahib zdominowanych przez strażnika-kobietę i na autoportrecie (także zresztą analnym) Roberta Mappelthrope'a.

 

 Graham Ovenden, Maud Hewes, 1984

Jock Sturges, Christina, Misty i Alisa, Północna Karolina, 1989 

Annelies Strba, Sonja w kąpieli, 1985

Czy kuratorzy odwzorowali tu nieświadomie swoje przed-sądy widzenia? Nadmiernie skupili się na wizualnej eksploatacji ciała dziewczynki, "naturalizując" te nagość trochę przy okazji? Nie stawiając pytań o sposby widzenia ciała w zależności od wieku i płci.

Mimo wszytsko nagość dziewczynki ma w sobie coś z nadużycia, jest podszyta przemocą, rodzajem przekroczenia. Tak jak na poniższych zdjęciach, które dopowiadają do obrazu tej nagości coś istotnego. Jednak czy skaza nie jest w spojrzeniu? W kulturze, która przyznaje dziewczynkom miejsce bardziej podatne na zranienie, mniej bezpieczne?

Nick Ut, Mała dziewczynka z Trang Bang, Wietnam, 1972 

Anonim, Pogrom, prawdopodobnie we Lwowie, 1941

Mi najbardziej podobała się fotografia wykonana przez dwie małe dziewczynki-spiskowczynie prawie wiek temu, na której ukazuje się jednej z nich wróżka-elf. Fotografia ta, poczytywana za autentyczną, narobiła sporo szumu w epoce. Choć zmarły jako starsze panie, obie do końca utrzymywały, że zdjęcie jest prawdziwe.  Duch Pipii Langstrumpf oraz Leonory Carrington - surrealistycznej autorki powieści o nieposłusznej staruszce z brodą, która płata figle niech opiekuje się ich duszami!

 

 Frances Griffiths, Wróżka daje kwiat Iris, 1920

 

Controverses, Le Botanique, Bruksela, 24.09.09 - 3.01.10

czwartek, 19 listopada 2009, agata_araszkiewicz

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: