Blog > Komentarze do wpisu
Baumgart w Knokke

 Niestety z przykrością musze stwierdzić, że CHOCHLIK DRUKARSKI bardzo zły w dodatku nie opublikował przed dwoma miesiącami, postu o dwmiesięcznej przerwie wakacyjnej, którą zamierzałam zamierzyć!!! :(

Moi Drodzy, zostaliście więc opuszczeni na ten okres, a nie uprzedzeni o zwykłej, choć bardzo długiej przerwie... Błąd spostrzegłam ostatnio i zrobiło mi się bardzo przykro, przepraszam.

Wakacje były dłuuugie między Moskwą, Bałtykiem a Knokke tym razem i właśnie chciałam zaproponować sympatyczny akcent z Knokke. To belgijskie Saint Tropez i Hamptons w jednym, przypomina obie miejscowości czy to stylem, czy to funkcją. I oto w środku sezonu sierpniowego na głównym deptaku, wśród luksusowych sklepów, widzę znajomą sylwetkę...:

 Anna Baumgart, bez tytułu, 2004

Znana belgijska Galeria Adriana Davida, który posiada w swych zbiorach klasyków XX-wiecznej awangardy, w pełni sezonu postanowiła promować w swej witrynie pracę Anny Baumgart!!!

 

Na dodatek towarzyszy jej objaśniająca kartka u dołu rzeźby i obok na szybie, tak, że nie można jej przeoczyć. Adrian David jest specyficzną osobowością. Często przesiaduje w swej galerii sam i gawędzi z każdym, kto ogląda wystawę. Rozmawiałam z nim raz - wiedziałam, że nabył on tę pracę - okazało się, że zajmuje się on tylko rzeczami, które osobiście go pasjonują i poruszają. Jego stosunek do sztuki jest bezpośredni i emocjonalny, o pracach artystów opowiada jak o osobach, które prezentują dany problem. Sztuka przy nim jest ożywiona, spersonalizowana.

  

I widać coś z tego w sposobie pokazania mocnej pracy Baumgart. Jej wojownik w masce szczura i sportowej spódniczce zestawiony z okrutnym zdjęciem z Guantanamo i to w obliczu pełnego lata (sezon w Knokke tym razem więcej niż udany!) niepokoi i perturbuje. Świat dzieli się co najmniej na trzy części - jedna to luksusowy kurort, rodzaj bogatego raju, druga to przestzrenie poza prawem, poddane przemocy jak więzienia, obszary nędzy i beznadziei. I jest część trzecia - ta, która do niczego nie przynależy, fluktuuje, pyta, kwestionuje, zderza przeciwieństwa, próbuje wypowiadać nieuniknione, nazywać to, co wyparte. Sztuka, myśl, czasami spojrzenie...

Galerie Ardian David,Kunstlaan 335, Knokke Zoute, Belgium

http://www.galerieadriandavid.be/de/contact/

 

wtorek, 15 września 2009, agata_araszkiewicz

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: