Blog > Komentarze do wpisu
Zieloni górą!

   Przedwczoraj w wyborach do Parlamentu Europejskiego belgijscy zieloni - partia Ecolo - odniosła historyczne zwycięstwo, podwajając liczbę zdobytych głosów. Podobny sukces zdobyli zieloni francuscy, uplasowując się niewiele niżej niż potężna dotąd lewciowa partia PS. Wszystko wskazuje na to, że odwrotnie niż w Polsce, gdzie scena polityczna wydaje się być z betonu, w tej części Europy nastroje społeczne, zapewne nie tylko w skutek kryzysu, są bardziej otwarte i proeuropejskie. Taka była kampania zielonych. W Belgii frankofońskiej zdobyli 22 procent wszystkich głosów (głosował na nich co ósmy Belg) i stali się czwartą siłą polityczną co do wielkości w kraju. We Francji również odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo, tym bardziej, że wygrali z mocną dotąd lewicą w Paryżu i paryskiej aglomeracji miejskiej. To głównie zasługa Daniela Cohn-Bendita, symbolu Maja 68 roku, który od lat startuje na przemian z Francji i Niemiec.

Brukselska kampania zielonych była bardzo widoczna. Partia przeżywa prawdziwy przełom nie tylko ze względu na przekonujący program, ale także politykę otwartości. Dla Polaków to tym bardziej istotne, że w historycznym zwycięstwie uczestniczył, startujący z jej listy, Polak - Bartosz Lech.

 

Bartek Lech na triumfalnym wieczorze wyborczym zielonych przed barem Tentations w ostatnią niedzielę w Brukseli wraz z Dagobertem, noszącym koszulkę "Green Planet"...  

wtorek, 09 czerwca 2009, agata_araszkiewicz

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: